שמירה על בטיחות באש במערכות חימום תת רצפתי

פתרונות חימום תת ריצפתיים מתאפיינים ביעילות גבוהה מאוד, בפיזור אחיד של החום בכל מקום שבו רוצים להגיע לטמפרטורה אידיאלית וביכולת לשמר את החום למשך זמן רב גם כשהמערכת לא מופעלת. עוד יתרון משמעותי הוא שהחלל לא מתייבש והאוויר נשאר נעים, ופן רב חשיבות נוסף הוא רמת בטיחות גבוהה – כשלשם כך יש להקפיד על שני דגשים: ראשית, להפקיד את מלאכת התקנת המערכת התת רצפתית אך ורק בידיים מנוסות ואמינות של חברה שמשתמשת ברכיבים האיכותיים ביותר שיש; ושנית, לוודא שבבית (או בעסק) מותקנים גם אמצעי גילוי וכיבוי אש (שכמובן מספקים מענה באופן כללי לסכנת שריפות).

איך מגלים אש במהירות?

הכלל החשוב ביותר לגבי בטיחות באש הוא גילוי מידי של כל שריפה ברגע שהיא פורצת. איתור מהיר מאפשר לטפל בבעיה כשהיא קטנה יחסית ועוד לפני שהיא מתפשטת ויוצאת מכלל שליטה.

הדרך המקובלת להבטיח גילוי אש במהירות היא להתקין גלאי עשן. כפי שאת מערכת החימום התת רצפתית יש להתקין אך ורק עם מומחים בתחום פתרונות החימום, כך שכל החללים יזכו לחמימות המבוקשת ובנוסף המערכת תפעל ביעילות הגבוהה ביותר האפשרית, כך גם פריסת גלאי העשן ובחירת הסוג הספציפי שלהם חייבת להיעשות על בסיס ידע רחב היקף ועדכני.

בפרט חשוב לקחת בחשבון את מיקום תנור ההסקה, אם חימום המים שעוברים בצינורות שמתחת לרצפה מתבצע בדרך זו. עוד אזור שמחייב תשומת לב מרבית הוא המטבח.

אמצעי כיבוי אש

גילוי אש הוא כמובן רק מרכיב אחד במניעת שריפות, והמרכיב ההכרחי השני הוא אמצעים לכיבוי אש.

הבסיס הוא מטף שחייב להיות תקין ובמקום נגיש מאוד, וכן ספרינקלרים (או כפי שהם נקראים בעברית, מתזים). היתרון העיקרי של הספרינקלרים הוא שהם נכנסים לפעולה באופן אוטומטי. בדרך זו הם מספקים מענה ראשוני לשריפה גם אם אין שום אדם בסביבה, וגם כשישנם אנשים בקרבת האש, המתזים מונעים את התפשטותה ומקלים על כיבוי האש ועל הפינוי המסודר של כל האנשים.

עיקרון הפעולה של הספרינקלרים פשוט: המים שמובלים בצינורות אצורים בתוך מיכל מחופה בזכוכית. כשהטמפרטורה בחלל עוברת רף שנקבע מראש – כך שזוהי אינדיקציה מובהקת לשריפה – הזכוכית נשברת והמים פורצים החוצה ומומטרים על האש.

פריסת ספרינקלרים, בחירת מטף ובדיקות תקופתיות של תקינותם (כמו גם של גלאי העשן הנחוצים) הן פעולות שמצריכות בקיאות של ממש וניסיון מגוון. פלג הנדסת אש היא חברה מובילה בתחום זה וכדאי לפנות אליה לקבלת ייעוץ מקצועי.

לוגו של וואטסאפ